Full-List: Oyo releases names of secretaries, members for LG, LCDA

Two members of staff of theNigerian Tribune, has made the list of 68 secretaries of Oyo caretaker Committee for LG and LCDA, Mouthpiece NGR reports. 
The two members are Mr Olayinka Oladoyinbo and Mr Tunde Ogunesan. Their names were announced on Thursday’s plenary of the State House of Assembly.
Oladoyinbo, an Assistant Editor with the Nigerian Tribune was nominated as Secretary of Ibadan South-West Local Government Area while Ogunesan, a chief reporter, was also announced as Secretary of Saki East Local Government area.
Governor Seyi makinde had on Thursday forwarded the names of transition secretaries and five members for the 33 LGs and 35 LCDAs for confirmation and approval. 
The names are: 
33 Local government and 35 Local Council Development Area caretaker council secretaries.
Atisbo North
Mr. Sola Otunla
Member
Mr. Ayandele Timothy Lere
Hakeem Sijuola
Fasasi Azeez
Funke Olaniyonu
Abiodun Kehinde
Atisbo South
Mr Adetunji Tunde
Member 
Olatayo Niyi sarafadeen
Mr Kehinde
Kareem Olalekan
Yusuf Mulikat
Alli Dauda Adeniyi
Ojeniyi Adebisi
Egbeda LG
Oyelami Joseph
Memeber
Hammed Abimbola
Abidogun Tawakalitu
Adisa Siyanbola
Agbolagade Toboloba
Adedeji Bola
Ajorosun Olodo Egbeda
Ifeoluwa Akande Emmanuel
Members
Kehinde Oyedemi
Adewale Agboluaje
Oyewole Bolanle Adewunmi
Wasiu Olaniran
Adeniran Toyin
Ibadan North
Adeniji Adewayowa Adeyinka
Dasola
Musa Akinsawe
Romoke Oritoye
Akinbola Modina
Kazeem Tomori
Olaoye Kayode
Ibadan North Arew Layoosa
Secretary
Egende Hakeem
Members
Asawale Aremu Tajudeen
Comfort Adewole
Yemi Babatunde
Yisa Olaosebikan
Ibadan North Irepo
Secretary
Jonathan Ayodele
Members
NURUDEEN Wasiu Adio
Romoke Kareem
Ibraheem Faira
Deji Oladipupo
Alakufo Suliyat Opeyemi
Ibadan North West LCDA
Secretary
Engr Akin Akinleye
Memeber
Peter Omole Kehinde
Bosede Olowokere
Akinade Olusegun Dada
Makinde Wasiu
Mrs A A Ishola
Ibadan East LCDA
Secretary
Ismail Akinsola
Member
Mary Osome
Tewo Odeyemi
Daramola Ganiyat
Olaide Cairo
Gbenga Oyewumi
Oke Ibadan LCDA
Secretary
Bola Oladeji
Members
Rasaq Olaniyan
Femi Thomson
Okunola Saheed Ademola
Fantola Kazeem Akinola
Ibadan South East LG
Secretary
Ogundeji Teslim
Members
Dayo Adeniyi
Aduke Kobiowu
Adebayo Taiwo
Hakeem Oladeji
Olayanju Idayat Dasola
Ibadan North West
Secretary
Monsuru Babatunde Oduola
Member 
Akintunde Tolulope
Kabiru Busari
Suliat Olaniyi
Folasase Adenekan
Tirimisiyu Okunola
Ibadan South West
Secretary
Olayinka Oladoyinbo
Members
Ronke Okanlawon
Alarape Kabiru
Laide Odegade
Toyin Okesola
Ibrahim Olujide
Ibadan West LCDA
Secretary
Salau Kamorudeen.
Members
Aminat Umaru
Temitope Akinjide Solomon
Sunday Akinyajula
Morenike Hammed Adenira 
Adebisi Omoyola Eniola
Ibarapa Central
Secretary 
Abeeden Olaide Olanipekun
Members Taiwo One
Uthman Lukman
Afolabi Toyin
Adebayo Salimot
Sittu Habbibat Temitope
Ibaraap East
Secretary Sunday Adesope
Members
Olaniyi Olatunji Olufemi
Sunday Ogunwale
Gbemisola Gbolahan
Olalere Bamidele
Amuda Basirat
Ibarapa North East LCDA
Secretary
Salam Hakeem Bolaji
Members
Idris Ogundokun Olawale
Oladare Oluyemi
Azeez Oyebola Nike
Adewale Opeoluwa
Adelowo Rauf
Ibarapa North
Secretary
Ojo Oyeyemi Oluwatoyin
Members
Oladeji Jimoh
Lateef Akorede
Kasali Falilat
Mathew Olubanke
Kosoto Buliaminu
Ibarapa North West LCDA
Secretary
Adegbenjo Samuel
Members
Dauda Badmus
Ojelere Olusegun
Basiru Fatimo 
Makinde Fatimah 
Adesokan James A.
Ido LG
Secretary
Tunji Adenekan
Members
Ibraheem Tiamiyu 
Adelakun Fatai
Ramotu Kadri
Adeniji Nike
Adekola Tajudeen
Omi Apata LCDA
Secretary
Busari Olumuyiwa Samad
Members
Adelolu Funmilayo
Adesoji Emmanuel
Akinfenwa Victoria
Basiru Qodri
Alao Elisabeth

LIST OF SECRETARIES AND OTHER MEMBERS

#OyoStateCaretakerCommittee

#AtisboNorth – 1
Mr. Sola Otunla- Secretary

Members
Mr. Ayandele Timothy Lere
Hakeem Sijuola
Fasasi Azeez
Funke Olaniyonu
Abiodun Kehinde

#AtisboSouth – 2
Mr Adetunji Tunde – Secretary

Members
Olatayo Niyi sarafadeen
Mr Kehinde
Kareem Olalekan
Yusuf Mulikat
Alli Dauda Adeniyi
Ojeniyi Adebisi

#EgbedaLG – 3
Oyelami Joseph – Secretary

Memebers
Hammed Abimbola
Abidogun Tawakalitu
Adisa Siyanbola
Agbolagade Toboloba
Adedeji Bola

#AjorosunOlodoEgbeda – 4
Ifeoluwa Akande Emmanuel – Secretary

Members
Kehinde Oyedemi
Adewale Agboluaje
Oyewole Bolanle Adewunmi
Wasiu Olaniran
Adeniran Toyin

#IbadanNorth – 5
Adeniji Adewayowa Adeyinka – Secretary

Members
Musa Akinsawe
Romoke Oritoye
Akinbola Modina
Kazeem Tomori
Olaoye Kayode

#IbadanNorthAreeLatoosa – 6
Ebgende Hakeem – Secretary

Members
Asawale Aremu Tajudeen
Comfort Adewole
Yemi Babatunde
Yisa Olaosebikan

#IbadanNorthIrepo – 7
Jonathan Ayodele – Secretary

Members
NURUDEEN Wasiu Adio
Romoke Kareem
Ibraheem Faira
Deji Oladipupo
Alakufo Suliyat Opeyemi

#IbadanNorthWestLCDA – 8
Engr Akin Akinleye – Secretary

Memeber
Peter Omole Kehinde
Bosede Olowokere
Akinade Olusegun Dada
Makinde Wasiu
Mrs A A Ishola

#IbadanEastLCDA – 9
Ismail Akinsola – Secretary

Member
Mary Osome
Tewo Odeyemi
Daramola Ganiyat
Olaide Cairo
Gbenga Oyewumi

#OkeIbadanLCDA – 10
Bola Oladeji -:Secretary

Members
Rasaq Olaniyan
Femi Thomson
Okunola Saheed Ademola
Fantola Kazeem Akinola

#IbadanSouthEastLG – 11
Ogundeji Teslim – Secretary

Members
Dayo Adeniyi
Aduke Kobiowu
Adebayo Taiwo
Hakeem Oladeji
Olayanju Idayat Dasola

#IbadanNorthWest – 12
Monsuru Babatunde Oduola – Secretary

Member
Akintunde Tolulope
Kabiru Busari
Suliat Olaniyi
Folasase Adenekan
Tirimisiyu Okunola

#IbadanSouthWest – 13
Olayinka Oladoyinbo – Secretary

Members
Ronke Okanlawon
Alarape Kabiru
Laide Odegade
Toyin Okesola
Ibrahim Olujide

#IbadanWestLCDA – 14
Salau Kamorudeen.- Secretary

Members
Aminat Umaru
Temitope Akinjide Solomon
Sunday Akinyajula
Morenike Hammed Adenira
Adebisi Omoyola Eniola

#IbarapaCentral – 15
Abeeden Olaide Olanipekun – Secretary

Members
Taiwo Oni
Uthman Lukman
Afolabi Toyin
Adebayo Salimot
Sittu Habbibat Temitope

#IbaraapEast – 16
Sunday Adesope – Secretary

Members
Olaniyi Olatunji Olufemi
Sunday Ogunwale
Gbemisola Gbolahan
Olalere Bamidele
Amuda Basirat

#IbarapaNorthEastLCDA – 17
Salam Hakeem Bolaji – Secretary

Members
Idris Ogundokun Olawale
Oladare Oluyemi
Azeez Oyebola Nike
Adewale Opeoluwa
Adelowo Rauf

#IbarapaNorth – 18
Ojo Oyeyemi Oluwatoyin – Secretary

Members
Oladeji Jimoh
Lateef Akorede
Kasali Falilat
Mathew Olubanke
Kosoto Buliaminu

#IbarapaNorthWestLCDA – 19
Adegbenjo Samuel – Secretary

Members
Dauda Badmus
Ojelere Olusegun
Basiru Fatimo
Makinde Fatimah
Adesokan James A.

#IdoLG – 20
Tunji Adenekan – Secretary

Members
Ibraheem Tiamiyu
Adelakun Fatai
Ramotu Kadri
Adeniji Nike
Adekola Tajudeen

#OmiApataLCDA – 21
Busari Olumuyiwa Samad – Secretary

Members
Adelolu Funmilayo
Adesoji Emmanuel
Akinfenwa Victoria
Basiru Qodri
Alao Elisabeth

#SakiWestLG – 22
Salaudeen Aliu – Secretary

Member
Arowomole Jacob
Azeezah Akande
Adeleke Samsundeen
Mosobalaje Fauzat
Damilola Kosenat Taiwo

#SakiWestAsabariLCDA – 23
Olakunle Koleosho – Secretary

Member
Adesope Serifat Bola
Sadia Saheed
Salaudeen Rasheed
Idowu Owoade
Mutawakilu Afolabi

#SakiWestWeweLCDA – 24
Abiola Adebiyi Oladepo – Secretary

Member
Ismail sakirat
Yakeen Abeeb Kolade
Adim Koyo.
Opaola Maliq
Madinat Ajana

#OorelopeLG – 25
Jacob Olawale Ogundiran – Secretary

Member
Maryam Amodu
Abdulmalik Olalekan
Oyesiji Moshood Adeosun
Okanlawon Dorcas
Adewunmi Abdulkareem Adewale

#IseyinLG – 26
Sefiu Adebare Adetunji – Secretary

Members
Eniade Emmanuel
Adebayo Hakeem
Ademola Mary Adenike
Adebisi Sadiat
Eniade Isiaka

#IseyinLCDA – 27
Lateef Babalola – Secretary

Members
Orobiyi Michael
Afolabi Sakirat
Hamzat Rukayat
Yekeen IbrahimAyodele
Layi Balogun

Iseyin LG

Secretary

Lateef Olayiwola

Memebers

Muibi Afeez
Sefiat Adeniji
Ojo Michael
Afolabi Faosiyat Olakanmi
Yekeen Tajudeen Bolaji

#IteaiwajuLG – 30
Oke Simeon Bisi – Secretary

Members
Bamidele Dupe
Bolarinwa Riliwan Olajide
Adedokun Kehinde Jacob
Gbadegesin jobola
Ogunmola Deborah Folashade

#IwajowaLG – 31
Yakuub Jariogbe – Secretary

Members
Oyewunmi Muritala
Tairu Mutiate Folasade
Olagunju Abass
Fasola Wasiu Ogunbisi
Marian Adepeju Adebayo

#IwajowaLCDA – 32
Mathew Oluseyi – Secretary

Members
Ishola Sunday
Olayiwola Taofeek
Ogunsola Anthony
Adelodun Modinat Bola
Hassan Serafat Adeyinka

#KajolaLG – 33
Ogundokun Gbenga – Secretary

Members
Kabiru Olaoye Yekeen
Morakinyo Sulaimon
Ogundijo Azeez A
Salawu Shikirat
Oseni Mojeed

#IwaLCDA – 34
Kolawole Busari – Secretary

Members
Alayande Yekeen
Olabisi Rebecca Oluwaseun
Eweniyi Noah
Adegboyega Gideon
Egunjobi Marry Module

#LageluWestLCDA – 35
Oyasodun Olufemi – Secretary

Members
Olayinka S. Raji
Hamzat Taiwo
Benedict Olatunde
Iyabo Bamigbayan
Olatunji Tolani

#LageluNorthLCDA – 36
Qoarmarudeen Mudashiru – Secretary

Members
Abidemi Alabi
Adeseke Ajayi
Kehinde Olutayo Sunday
Fabunmk Femi
Tajudeen Bello.

#LageluLG. – 37
Mojeed Adebisi – Secretary

Members
Halimart Yekeen
Qodri Babatunde
Tajudeen Otegbeye
Odunola Fabode
Muritala Babalakin

#OgbomosoNorthLG – 38
Mrs. Adijat Aremu – Secretary

Members
Oyelowo Oyebamiji
Oyegbile Janet
Adeolu Ayoola
Abiodun Adebayo
Lulman Ayinde

sOgbomosoSouthLCDA – 39
Fagbami Temidayo Mofolasere – Secretary

Members
Idowu Mafolasere
Oyebunmi Kehinde
Abolade zarcheus
Isaac Akanbi
Olayiwola Ranti Emiola

#OgbomosoSouthWestLCDA – 40
Kita Alagbe – Secretary

Members
Afolabi Bosede
Adegboye Dorcas
Rotimi Oladipo
Hamzat Raheem Adewole
Benjamin Aderinto

#OgbomosoCentralLCDA. – 41
Akanji Kabiru Ayooade – Secretary

Members
Abdul Yekeen Opeyemi
Opadiran Omotosho
Adebayo Aderoju
RoOlayiwola
Jide Akalaifa

#OluyoleAkoredeLCDA – 42
Seye Awopegba – Secretary

Members
Teslim Ebeloku
Jelilat Lasisi
Mustapha Kazeem
Wunmi Salami
Toyin Adepate

#OgoOluwaLG – 43
Ademola Oyenekan – Secretary

Members
Amosun Mathew
Musibau Owolabi
Oladokun Motunrayo
Ilyasu Aminat
Adekola Adewunmi Abraham

#OgoOluwaLCDA – 44
Adebayo Sanjo – Secretary

Members
Muritala Rasheed Kolawole
Okunlade Ayodele
Olusike Mosunmola
Adegboye Adewuyi
Adeoye Amos Olayiwola

#OlorunsogoLG.- 45
Mutiu Adesoji Badmus – Secretary

Members
Gbadamosi Adeniran
Rasheed Isaa Lawal
Adigun Bosede
Silifat Olaniyi
Mukaila Oyerinde

#Oluyole )LG – 46
Nasiru Hamzat – Secretary

Members
Abiola Alimi
Taofik Ogunrinde
Abimbola Grace Ogunsade
Bolanle Moses
Ademola Tela

#OnaAraLG – 47
Sikiru Moradeyo – Secretary

Members
Eniayewu Deborah Oluwakemi
Lanase Akibu Alarape
Kayode Kehinde Olanipekun
Olatunji Abeeden Olanrewaju
Adijat Bello

#InukanLCDA – 48
Aderotimi Adetonwa – Secretary

Members
Ojo Romoke
Iyiola Jamiu Bayonle
Ajagbe Abass Owolabi
Kasali Taiwo Hussain
Taibatu Amumeji

#SakiEastLG – 49
Tunde Ogunesan – Secretary

Members
Hammed Alagbe
Adepti Grace Dupe
Gebriel Olanrewaju
Memunat Jamiu
Jelili Okunlola

#SakiEastLCDA – 50
Alhaji OlanrewajuAmumejigon – Secretary

Members
Bilikis Sakariya
Olayiwola Buliamin
Abiola Alidu
Seliatu Kareem
Okesola Wasiu

#SurulereLCDA – 51
Raji Isaac Olawale – Secretary

Members
Oyelekan Olayemi
Aderonke Oladeji
Adegoke Isreal
Joseph Oyeniran
Oyegbile Ruth

#SurulereLCDAOrilegbon – 52
Gbenga Oluremi – Secretary

Members
Ibitoye Simeon Olusola
Olaniyi Sunkanmi
Oyawale Kayode
Odeniyi Cecilia
Lukman Oyewole

#SurulereLG – 53
Odejobi Julius Oluwatunmise -Secretary

Members
Sunday Adeniran
Oladipupo Segun
Ojo Comfort
Taofik Oyenibi
Oyewole Lukman

#AfijioLCDA – 54
Dapo Olaniran – Secretary

Members
Oladeji Gbolagade Oyeniran
Ogubleye Nike
Popoola Oladimeji
Akinrinola Adewunmi John
Adegbile Abosede

#AfjioLG – 55
Mrs Toyin Abiona – Secretary

Members
Gbenda Kehinde
Demola Rowland Ogublade
Ayoola Kolawole Ojo
Sangokunle Samuel Olasunkanmi
Sangotoki Comfort

#AkinyeleEastLCDA – 56
Fisoye Olatunde – Secretary

Members
Jubril Badmus
Bayo Okekunle
Audu Habeebat
Alif Ogundiran
Musiliu Oyesola

#AkinyeleSouthLCDA – 57
Seye Matanmi – Secretary

Members
Arowosaye Lukman
Adeniyi Bunmi
Salawu Babatunde
Bose Babatunde
Olowooekere Femi Mathew

#AkinyeleWestLCDA – 58
Abideen Akintola – Secretary

Members
Ojo Yacoob
Kayode Ojeniyi
Elisabeth Bankole
Adeoye Isiaka
Ranti Babalola

#AtibaLG. – 59
Kafilat Olayiwola Olakojo – Secretary

Members
Sodeeq Waheed Adekunke
Azeez Rasaki Ademola
Yisa Adeniran
Ajibola AfeeZ
Limota Ayangbile

#SoroLCDA – 60
Oladokun Seye Isaac – Secretary

Members.
Ismaila Alade
Adegba Jacoob Adeleke
Nurat Lola Alao
Ruth Okewole Tope
Salami Ramoni

#OrireNorthLCDA – 61
Isiaka Buranga – Secretary

Members
Raheem Abdul Rafiu
Isiaka Iyanda
Isa Adeniran
Tayo Kidirat
Amudatu Kudirat

#OrireSouthLCDA – 62
Joseph Adegbola – Secretary

Members
Temilade Ogundiran
Oyekan Adedotun
Akande Jacoob Oladayo
Peter Alao
Olajumoke Badmos

#OrireCentralLCDA – 63
Owoade Abel – Secretary

Members
Rosidat Olabode
Bamidele Rasaki Aremu
Towobola Rachael Peju
Afolabi Okunlola Gabriel
Azeez NURUDEEN Yemi

#OyoSouthWest LCDA – 64
Temitope Wahab Daood – Secretary

Members
Hakeem Rasaki
Adesina Ruth Adewunmi
Tiwalade Adenine Oke
Ramoni Kabiru
Rufai Adijat

#OyoEastLG – 65
Muniru Owolabi – Secretary

Members
Bashiru Momsuru Adebayo
Kehinde Adeniran Chriatiana
Fatimoh Isola
Mojodat Ajibade
Alli Wasiu Olawale

#OyoSouthEastLCDA – 66
Ramoni Bello – Secretary

Members
Aliu Basiru
Adegoke Marian
Abiola Okunlola
Adejare Taofeek Adekunke
Saheed Salau

#OyoWestLCDA – 67
Bello Rasal Olanrewaju – Secretary

Members
Oladele Suliat Oluwatoyin
Adeola Olukemi Victoria
Hammed Shittu
Olabode Sakiru
Raji Kabiru Adekunke

#IrepoLG – 68
Yunusa Ayinla – Secretary

Members
Serifat Jimoh
Adesope Asesina Elijah
Saheed Alimi
Nasiru Ibrahim Adeniyi

Alhja Musilu Beya

Names of other transition secretaries reeled out Clerk of the Assembly, Ms Felicia Oyediran, include Salami Bolaji, Ibarapa North East LCDA; Tunji Adenekan, Ido LG; Matthew Oluseyi, Iwajowa LCDA; Mojeed Adebisi, Lagelu LG; Fagbami Temidayo, Ogbomoso South LG; Seye Awopegba, Akorede LCDA; Ifeoluwa Akande, Egbeda LG; Kolawole Busari, Iwa LCDA; Bola Oladeji, Okebadan LCDA; Adeniji Ademayowa, Ibadan North LG.
Speaker of the State Assembly, Honourable Adebo Ogundoyin, subsequently urged the nominated secretaries and members to forward their bio to the member representing their state constituency before next Monday.

The House Committee on Local Government and Chieftaincy Matters will then be expected to forward a report where the nominated transition committee members will be confirmed.
Other secretaries nominated include, Ojo Oyeyemi, Ibadan North LG; Ogundeji Teslim, Ibadan South East LG; Salau Kamorudeen, Ibadan West LCDA; Abideen Olaide, Ibarapa Central LG; Yinusa Ayinla, Irepo LG; Mutiu Adesoji, Olorunsogo LG; Sikiru Moradeyo, Ona Ara LG; Egbede Akeem, Aare Latosa LCDA.

Leave a Reply

Your email address will not be published.